لناوا، ارائه دهنده تخصصی خدمات و سرویس سیسکو (Cisco)

بررسی خدمات تخصصی سیسکو در لایه شبکه و زیرساخت

کمپانی سیسکو (Cisco) یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولیدکننده تجهیزات روتینگ و سوئیچینگ در در شبکه و در انواع مقیاس‌ها می‌باشد. این شرکت اصالتا آمریکایی است اما در حال حاضر یک شرکت کاملا بین‌المللی محسوب می‌شود. این شرکت راهکارهای تخصصی برای پیاده‌سازی زیرساخت‌های سرورها و مراکز داده ارائه می‌کند.

می‌‌توان گفت این کمپانی به صورت کاملا تخصصی بازار تولید تجهیزات مختلف سوئیچ، روتر، سرور و دیتاسنتر را به دست گرفته است. به طوری که سیسکو با تجهیزات باکیفیت، پایدار، پردازنده‌های قدرتمند، قطعات پیشرفته و خاص و همچنین سیستم‌ عامل های منحصر به فرد خود به عنوان معروف‌ترین برند تولیدکننده تجهیزات شبکه‌های اکتیو شناخته می‌شود. این تجهیزات به عنوان معروف‌ترین و محبوب‌ترین تجهیزات کاربردی موجود در دیتاسنترها و شبکه‌های سازمانی شناخته می‌شود. بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌ها متقاضی نصب و استفاده تجهیزات این شرکت می‌باشند.

در ادامه با لناوا، ارائه دهنده خدمات تخصصی سیسکو در لایه های مختلف امنیت، سوئیچینگ، روتینگ و … همراه باشید تا با سرویس های سیسکو بیشتر آشنا شوید.

تیم
حرفه ای ما !

کنار هم جمع شدن اغاز است
کنار هم ماندن پیشرفت است
با هم کار کردن موفقیت است

محصولات مرتبط

ارائه سرویس های سیسکو

و مزایای آن ها

روتینگ و سوئیچینگ

سوئیچ به دستگاهی گفته می‌شود که دستگاه‌ها و نودهای مختلف شبکه (سرور، کامپیوترها، دوربین‌های مداربسته، سنسورها، پایگاه‌های داده و …) را به وسیله فرایند Packet switching به یک دیگر وصل می‌کند. سوئیچ در واقع با دریافت اطلاعات مختلف و پردازش اولیه آنها تصمیم می‌گیرد که آنها را به کجا بفرستد. سپس با استفاده از آدرس‌های Mac اقدام به تصمیم‌گیری در مورد محل ارسال داده‌ها می‌کند.

ادامه

مرکز تماس

امروزه سازمان‌ها و شرکت‌ها بسیار گسترده شده‌اند و نیاز است علاوه بر سوئیچینگ و روتینگ ارتباطات درون و برون سازمانی را نیز در قالب تماس‌ها، ویدیوکنفرانس‌ها، ویس میل، تماس ویدیویی و … مدیریت کنیم.

ادامه

خدمات سیسکو محور لناوا

همانطور که گفتیم با توسعه شبکه‌های سازمانی و افزایش حجم داده‌ها و همچنین تعدد کاربران، نیاز است که سوئیچ‌های ساده و غیر قابل مدیریت را کنار بگذاریم. می توانیم از سوئیچ‌های پیشرفته مثل سیسکو استفاده کنیم تا بتوانیم هرچه بیشتر فرایندهای درون شبکه را تنظیم کنیم.

داده‌هایی مثل دوربین مداربسته، تلفن‌های تحت شبکه، اطلاعات محرمانه سازمان یا داده‌های عمومی نیاز به طبقه‌بندی و مدیریت دارند. این کار تنها با سوئیچ‌ها و روترهای پیشرفته امکان پذیر است. اگر نتوانید راه حل مناسبی برای کنترل داده‌های شبکه خود پیدا کنید قطعا دچار اختلال می‌شوید و متحمل هزینه‌های بسیار بالایی می‌شوید.
اما نصب و طراحی خدمات روتینگ و سوئیچینگ که مدیریت داده‌های شبکه را انجام می‌دهند یک کار تخصصی و پیچیده است. این کار تنها توسط متخصصان قابل انجام است. شرکت لناوا با توجه به تجربه و تعهد تیم خود، به صورت تخصصی می‌تواند خدمات مربوط به پیاده سازی و اجرای این سوئیچ و روترهای سیسکو را ارائه کند. لناوا با بکارگیری تجهیزات به روز و بهره‌گیری از دانش متخصصان خود، به ویژه تجهیزات سیسکو می‌تواند طراحی و پیاده‌سازی این سیستم را به عهده گیرد. در ادامه خدماتی که شرکت لناوا می‌تواند ارائه کند را مشاهده می‌کنید:

ادامه

سیسکو

خدمات مسیریابی سوئیچ و روتر سیسکو

الگوریتم‌های روتینگ منجر به دریافت و ارسال اطلاعات (یا همان Packet) بین شبکه‌ها می‌شوند. سوئیچ‌ها از طریق ساختار سخت افزاری و اطلاعات ورودی آدرس‌ها (Mac address) مقصد اطلاعات را تعیین می‌کنند. سوئیچ همیشه دارای یک جدول آدرس سخت افزاری Mac address است. در آن آدرس تمام اطلاعات پورت‌هایی که به سوئیچ متصل‌اند نگهداری می‌شود.

ادامه

تفاوت روتینگ و سوئیچینگ در چیست؟

ممکن است افراد سوئیچ‌هایی را مشاهده کنند که عملیات روتینگ را نیز انجام بدهند. این باعث شود که فکر کنند این دو فرایند همزمان هستند و تفاوتی هم با هم ندارند. یعنی آن را یک فرایند به حساب بیاورند.

دقت داشته باشید که گفتیم سوئیچینگ به معنی کنترل مسیریابی بین قسمت‌های مختلف شبکه محلی، و روتینگ به معنی مسیریابی بین شبکه‌ای است که در آن مقصدها و مبدأهای بین شبکه‌ای تعیین می‌شود. اگر از این دستگاه‌ها در شبکه و سرور خود استفاده نکنیم، نمی‌توانیم هیچ فعالیتی را با شبکه انجام دهیم و اطلاعات به نوعی طبقه بندی نمی‌شوند.
برای ایجاد شبکه در سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ از سوئیچ‌های لایه سومی استفاده می‌شود. آنها علاوه بر سوئیچ، روتر هم هستند و هردوی این‌ها را انجام می‌دهند. این سوئیچ‌ها با هماهنگ‌سازی فرایندهای اطلاعاتی، موجب افزایش سرعت می‌شوند و برای شبکه‌های بسیار بزرگ مناسب‌اند. سیسکو انواعی از سوئیچ‌ها و روترها را ارائه می‌کند که برای هر کاربردی مناسب‌اند.

ادامه

فایروال

فایروال‌های سیسکو به منظور امنیت بیشتر و رعایت بیشتر پروتکل‌های امنیتی طراحی شده‌اند. همانطور که می‌دانید، تهدیدات امنیتی روز به روز پیچیده‌تر می‌شوند. در نتیجه استفاده هر چه بیشتر از تجهیزات و راهکارهای امنیتی بسیار ضروری به نظر می‌رسد.

ادامه

خدمات لناوا

 • مشاوره تخصصی در مورد تمام خدمات نرم افزاری و سخت افزاری سازمان شما
 • طراحی زیر ساخت سوئیچینگ و لایه‌های شبکه LAN و Campus LAN
 • طراحی زیر ساخت روتینگ در شبکه‌های LAN
 • مستندسازی از تمام جزئیات شبکه
 • طراحی مرکز داده در بستر شبکه‌ای و با استفاده از تجهیزات سیسکو
 • طراحی بستر شبکه‌ای مرکز داده از طریق تجهیزات دیگر
 • طراحی ساختار مجازی سازی شبکه
 • طراحی ساختارهای داشبورد مدیریتی
 • طراحی راهکارها و ایده‌هایی برای افزایش بهره‌وری شبکه
 • طراحی تمام مراحل از ۰ تا ۱۰۰ شبکه سازی
 • طراحی ساختار Passive و Active
 • اجرای تمام بخش‌های طراحی شده
 • اجرای شبکه‌های LAN، Campus LAN و WAN
 • نصب و راه‌اندازی سوئیچ‌ها و روترهای پیچیده و چندجزئی سیسکو
 • اجرا و راه اندازی انواع ADSL, ISP و WISP
 • نصب و راه‌اندازی تمام نرم‌افزارهای مورد نیاز برای افزایش کارایی شبکه
 • تنظیم انواع خطوط ارتباطی مورد نیاز
 • نصب و راه اندازی NOC
 • تنظیم راهکارهایی برای سنجش کارایی سیستم شبکه

شرکت لناوا با سال‌ها تجربه در انواع خدمات تخصصی نرم افزاری، سخت افزاری و شبکه بهترین تیم‌های سرویس دهنده را در اختیار دارد و می‌تواند با توجه به نیاز شما انواع خدمات مشاوره، طراحی، اجرا و پشتیبانی را به عهده گیرد.

لناوا تنها شرکت ایرانی است که در نقاط مختلف دنیا نمایندگی دارد و دستور العمل‌های تمام سرویس‌ها را طبق استانداردها انجام می‌دهد. بنابراین اگر برای انجام خدمات نرم افزاری و شبکه، به خصوص خدمات سوئیچینگ و روتینگ سیسکو به دنبال بهترین گزینه می گردید، بدون شک لناوا از بهترین و بهینه ترین انتخاب های شماست. برای دریافت مشاوره تخصصی و آشنایی بیشتر با روند کار، با شماره تماس دفتر لناوا تماس برقرار کنید.

انواع خدمات قابل ارائه در سیسکو

کمپانی سیسکو با طراحی و تولید انواع تجهیزات و خدمات شبکه، یک شوک مثبت در عرصه پیشرفت شبکه‌های کامپیوتری ایجاد کرده است. البته این شرکت بزرگ در کنار تولید خدماتی مانند: VOIP، تکنیک‌ها و نرم‌افزار‌های اختصاصی نیز ارائه داده است تا نیاز‌های مخاطبان خود را، کاملا برطرف کند. نصب و راه‌اندازی این خدمات در سازمان یا شرکت، کار پیچیده و تخصصی بوده و بنابراین جهت نصب این محصولات در شرکت تحت مدیریت خود، نیاز‌مند به متخصصان گروه مهندسی لناوا خواهید بود.

اعضاء تیم اجرایی لناوا با استفاده از اطلاعات خود و پیشرفته‌ترین تجهیزات علی‌الخصوص محصولات Cisco، فرایند طراحی و پیاده‌سازی سیستم شرکت شما را برعهده خواهند گرفت. در ادامه توضیحاتی درباره خدمات قابل ارائه Cisco که توسط مهندسین توانمند لناوا پیاده‌سازی شده، اشاره خواهد شد.

راه‌اندازی VOIP

به طور حتم راه‌اندازی VOIP برند معتبر Cisco در یک شرکت یا سازمان، انتقال تصویر و البته صدا روی بستر شبکه خواهد بود. به‌عبارتی دیگر این فناوری جدید را باید جایگزین مناسبی برای خطوط تلفن ثابت معرفی کرد. البته به‌دلیل اینکه کارایی آن براساس شبکه اینترنتی است، بنابراین هزینه کمتری را در مقام مقایسه با خطوط تلفن دارد. به طور حتم استفاده از این تکنولوژی پیشرفته در کنار هزینه اندک، مزیت‌های دیگری به‌ویژه برای شرکت‌های کوچک دربردارد. از اصلی‌ترین مزیت‌ها راه اندازی Cisco VOIP، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

·        تکنولوژی Cisco VOIP مطابق با تکنیک‌های یکپارچه‌سازی طراحی شده و در نتیجه از سطح امنیتی فوق‌العاده بالایی بهره‌مند است.

·        فرایند توسعه سازمان یا شرکت، کاملا به‌ پیشرفت سیستم‌های ارتباطی آن وابسته است. بنابراین مدیران سازمان با راه‌اندازی Cisck VOIPکه از انعطاف‌پذیری بسیاری بهره‌مند خواهد بود، می‌توانند نیاز‌های تجارت خود را به‌راحتی پاسخ دهند.

مجازی‌سازی شبکه و   Software-Defined Networking و معرفی تکنولوژی ACI

امروزه سازمان‌ها با توجه به افزایش اندازه دیتاسنتر‌ها و اهمیت سادگی مدیریت سرور‌ها نیاز‌مند استفاده از نرم‌افزار‌های کاربردی جهت عملیات توسعه‌پذیری یا اتوماتیک‌سازی هستند. شرکت سیسکو با ارائه Application Centric Infrastructure در کنار نرم‌افزار تعریف شده؛ مشکل دیتاسنتر‌ها را برطرف کرده است. تکنولوژی ACL این اجازه را به زیر‌ساخت شبکه خواهد داد تا مطابق با سیاست‌های شبکه مانند: بهینه‌سازی یا ساده‌سازی، تعریف شود. در گذشته به‌دلیل پیچیدگی محیط‌های مختلف شبکه، افراد باید پیکر‌بندی سخت‌افزار‌ها را به‌شکل دستی انجام دهند.

اما امروزه با استفاده از تکنولوژی ACL و استفاده از راه‌حل Software-Defined Networking، زیر‌ساخت‌های متنوع شبکه بر پایه سیاست‌های آن شبکه تعریف خواهند شد. البته افراد جهت ایجاد آن نیاز‌مند نصب سیستم عامل اختصاصی ACI Fabric هستند تا سیاست‌های شبکه، تبدیل به طراحی زیر‌ساخت شوند. در چنین شرایطی اهمیت به روز بودن تجهیزات نرم افزاری، سخت افزاری و دانش پیاده‌سازی علوم نوین بیش از پیش خود را نمایان ساخته است.

تجهیزات شبکه SAN مانند سوئیچ‌های سری MDS سیسکو

سوئیچ‌های SAN بین محل ذخیره‌سازی اطلاعات و سرور رابطه ایجاد کرده و افراد متخصص جهت ایجاد شبکه‌های SAN در دیتاسنتر‌ها به طور حتم از سوئیچ‌های MDS سیسکو استفاده خواهند کرد. زیرا با این سوئیچ‌ها امکان برقراری ارتباط با لوازم ذخیره‌سازی و کارت‌های HBA سرور به‌دلیل استفاده از پورت‌های ویژه فیبر‌نوری وجود دارد. همچنین به‌دلیل ویژگی Link Cable Beacon سوئیچ‌های Cisco MDS فرایند عیب‌یابی پورت‌ها راحت و سریع‌تر انجام خواهد شد.

راه اندازی VLAN

VLAN مخفف عبارت Virtual Local Area Network به معنی شبکه محلی مجازی است. هر شبکه محلی مجازی دارای محدوده مشخص  Broadcast با امکان نگهداری ترافیک محدوده مشخص خواهد بود. در صورتی که سازمان از تکنولوژی  Cisco VLAN استفاده کند، می‌تواند با بهره‌مندی از محدوده Broadcast Domain فرم قابل کنترلی از ترافیک شبکه را به‌وجود آورد. در چنین شرایطی مسئول شبکه با مدیریت ترافیک مطلوب، کاهش معضلات و افزایش سطح امنیت داده‌ها روبرو خواهد شد.

فایروال و امنیت

فایروال‌ دستگاه فوق پیشرفته‌ و امنیتی با وظیفه فرایند نظارت و کنترل ترافیک ورودی و خروجی داده‌های شبکه هستند. کمپانی بزرگ Cisco هنگام طراحی این دستگاه‌های امنیتی، استاندارد‌، چارچوب و قواعد امنیتی خاصی را جهت تصمیم‌گیری انسداد یا باز گذاشتن ترافیک در نظر گرفتند. در تعریف ساده‌تری از فایروال‌، می‌توان عنوان کرد: این دستگاه‌ها، دیواری بین شبکه امن داخلی و شبکه غیر قابل اعتماد مثل: اینترنت است. از مهم‌ترین مزیت استفاده از فایروال‌های Cisco، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

·        امکان همکاری بین دستگاه‌های مجازی و فیزیکی

·        افزایش عملکرد و ظرفیت سازمان یا شرکت

·        سد و صف اول امنیتی در سراسر شبکه

·        ایجاد ارتباطات یکپارچه

·        امکان دسترس‌پذیری بسیار برای کاربران

پیاده‌سازی پروتکل STP جهت جلوگیری از loop در شبکه

STP در زمره فناوری نوین و مهم‌ترین پروتکل شرکت سیسکو بوده و به‌طور حتم مهندسان و دانشجویان رشته مهندسی کامپیوتر، اصطلاح  Loop یا کندی شبکه را شنیده‌اند. در صورتی که آن‌ها پروتکل Cisco STP را در سازمانی پیاده‌سازی کنند، قادر به حل معضل ایجاد شده از مشکل کندی شبکه خواهند بود. البته در زمان وارد عمل شدن این پروتکل مسیر‌های جدید جایگزین لینک‌های قبلی شده تا از ایجاد ترافیک دائم Broadcast شبکه جلوگیری کنند. لازم به ذکر است که در صورت عدم نصب یا پیاده‌سازی اشتباه پروتکل STP شاهد از کار افتادگی شبکه سازمان یا شرکت خواهید بود.

پیاده‌سازی امنیت شبکه در لایه ۲ توسط سوئیچ‌های cisco

مسئله امنیت لایه شبکه از نظر اطلاعات و داده در هر سطح از سازمان بر کسی پوشیده نبوده و افراد متخصص هنگام طراحی این بخش باید با دقت بالا مراحل تخصیص بودجه و اجرا را عملیاتی نمایند. استفاده از سوئیچ‌های سیسکو، شبکه پایدار و ایمنی را از لحاظ کمترین مقدار اتلاف ترافیک و مصرف بهینه پهنای باند در سازمان پیاده‌سازی خواهند نمود. سوئیچ‌های Cisco لایه ۲ تغییری در بسته اطلاعات به‌وجود نیاورده و همچنین نقش تاثیر‌گذاری در ارسال سریع بسته نیز برعهده دارند.

راه‌اندازی سرور مانیتورینگ تجهیزات سیسکو

نرم‌افزار مانیتورینگ شبکه یکی دیگر از محصولات کمپانی بزرگ سیسکو در دنیا شبکه و IT بوده و این ابزار کارآمد به مدیران شبکه، امکان عیب‌یابی آسان‌ و اطمینان از کارایی تجهیزات را خواهد داد. امروزه با توجه به گسترش تجارت و استفاده از اینترنت دستگاه‌های مختلفی در یک سازمان  مورد استفاده قرار گرفته و کوچک‌ترین تغییر در عملکرد یکی از آن‌ها، منجر به ایجاد اختلال در فعالیت صحیح دیگر دستگاه‌ها خواهد شد. در صورتی که مدیران سازمان به‌کمک متخصصان تصمیم به راه‌اندازی سرور مانیتورینگ Cisco بگیرند؛ می‌توانند تحت هر شرایطی عملکرد دستگاه‌ها و حتی فعالیت پرسنل مجموعه را مورد ارزیابی قرار دهند.

از دیگر مزایای سرور مانیتورینگ Cisco در هنگام راه‌اندازی شبکه از دید متخصصین شبکه شامل موارد زیر است:

·        امکان برنامه‌ریزی ظرفیت

·        ایجاد امنیت در شبکه به‌دلیل شناسایی تهدید‌های امنیتی

·        عیب‌یابی آسان و سریع‌تر شبکه به‌کمک فرآیند پایش

آپدیت IOS

سوئیچ‌ها و روتر نصب شده در دستگاه‌های سازمان مانند: دیگر قطعات، نیاز‌مند سرویس و مراقب هستند. البته در فرایند نگهداری از آن‌ها باید ابتدا سیستم عامل Cisco IOS را آپدیت کرد. افراد متخصص این حوزه دلایل عدم پشتیبانی لازم نسخه قبلی سیستم عامل از سخت‌افزار یا ماژول جدید را یکی از  اصلی‌ترین دلایل جهت بروزرسانی IOS بیان داشته‌اند. در چنین موقعیتی حضور افراد متخصص جهت آپدیت سیستم عامل اختصاصی cisco لازم است تا فرایند آپدیت IOS به شکلی درست، اصولی و صحیح پیش رود. البته آن‌ها پس از اتمام فرایند آپدیت IOS، نسخه پشتیان (بک‌آپ) از آن گرفته و در فایلی جدا ذخیره خواهند کرد تا در زمان نیاز امکان استفاده از سیستم عامل جدید وجود داشته باشد.

تعریف DHCP Snooping برای افزایش امنیت در شبکه

سرور غیر مجاز یا DHCP از مشکلات تکراری در شبکه سازمان یا شرکت بوده و احتمال سرویس‌دهی عمدی یا سهوی آن در شبکه را به دنبال خواهد داشت. بدون شک وجود این سرور غیر‌مجاز باعث اختلال در سرویس کاربران شبکه شده و افراد متخصص جهت رفع این معضل استفاده از  DHCP Snooping سیسکو را به مدیران سازمان پیشنهاد خواهند کرد تا با راه‌اندازی آن در شبکه سازمان پیام‌های مرتبط با DAHP به‌کمک سوئیچ‌ها بلاک شوند. به‌طور حتم با راه‌اندازی DHCP Snooping میزان امینت شبکه سازمان افزایش و نارضایتی کاربران داخل شبکه کاهش پیدا خواهد کرد.

عیب‌یابی و کانفیگ مجدد تجهیزات، روتر و سوئیچ‌های سیسکو

محصولات تولیدی کمپانی سیسکو از محبوبیت بسیار زیادی در سراسر دنیا برخوردار هستند. بی شک کیفیت فوق‌العاده محصولات، بروزرسانی نرم‌افزاری، اعمال تغییرات سخت‌افزاری از مهم‌ترین دلایلی این میزان محبوبیت و استقبال گسترده در هنگام خرید است. روتر یا سوئیچ‌های Cisco به‌راحتی خراب نشده و همچنین با توجه به انجام ماموریت‌های پیچیده بسیار ساده هستند. انجام فرایند کانفیگ این محصولات نیاز‌مند دانش، اطلاعات و آشنایی با مفاهیم شبکه است که افراد متخصص حاضر در تیم تخصصی لناوا این عملیات را بدون هرگونه مشکلی انجام خواهند داد.

نظرات