همه چیز درباره طراحی سایت

چیدمان و الگوبندی

با این کار متن و تبلیغات در سایت چیده می‌شوند. در دنیای وب هدف این است که سایت بازدید بیشتری داشته باشد. بنابراین خیلی مهم است که چینش سایت و قالب‌ها یکپارچه و جذاب باشند.

رنگ

رنگ‌بندی سایت با توجه به هدف از ایجاد سایت و همچنین موضوع سایت انجام می‌شود. همچنین ممکن است در یک سایت از رنگ‌های مختلفی استفاده شود یا فقط از چند رنگ محدود استفاده کنیم. معمولا رنگ سایت با توجه به رنگ لوگو سازمان یا تیم انتخاب می‌شود.

تاریخچه

اولین وب سایت جهان حدود ۳۰ سال پیش یعنی در سال ۱۹۹۱، در پروژه World wide web یا همان www تولید شد که هنوز نیز موجود است. البته در سال‌های اول ایجاد سایت، سایت‌های مختلف گرافیک خاص یا حتی تصاویر نداشتند اما به مرور و با کمک مایکروسافت، طراحی سایت‌ها توسعه پیدا کرد.

گرافیک

گرافیک یکی از مهم‌ترین اجزای سایت می‌باشد که باعث می‌شود داده‌ها به خوبی به مخاطبان منتقل شوند. گرافیک شامل عکس‌ها، لوگوها، کلیپ آرت‌ها و یا آیکون‌ها می‌شوند که موجب تقویت وب سایت می‌شوند. در ایجاد اجزای گرافیکی نباید زیاده‌روی کرد تا از شلوغی سایت جلوگیری شود. همچنین اجزای گرافیکی در طراحی سایت باید با سایر اجزا یکپارچه باشند و ناهماهنگی ایجاد نکنند.

محتوا

برای اینکه بتوانیم پیام سایت را به خوبی منتقل کنیم باید محتوای سایت با سایت هماهنگ و مناسب باشد. متن باید مرتبط و مفهوم باشد تا ترافیک سایت بالا نگه داشته شود. از این رو محتوا باید سئو شده (بهینه‌سازی شده) باشد و شامل کلمات کلیدی مورد نظر باشد تا گوگل رتبه مناسبی به محتوا اختصاص دهد.

فونت ها

استفاده از فونت‌های مختلف و مناسب می تواند بر جذابیت طراحی سایت بیافزاید. هر فونت باید با محتوایی مربوط به آن هماهنگ باشد. مرورگرها فقط می‌توانند تعدادی از فونت‌ها را بخوانند که از قبل پیش‌بینی شده است و هر فونتی قابل استفاده نمی‌باشد. بنابراین شما باید طرح سایت خود را با فونت‌های موجود هماهنگ کنید.

به چه کسی طراح سایت گفته می‌شود؟

بسته به اینکه طراح سایت در چه فرایندی از پروسه طراحی وب مسئولیت داشته باشد، وظایف مختلفی دارد. معمولا برای طراحی سایت به دو تیم برای طراحی Back end (کُدها) و front end (بخش گرافیکی و نمایشی) نیاز داریم. متخصص بک اند کسی است که برای ایجاد ساختار اصلی سایت، کدنویسی می‌کند تا قالب سایت ساخته شود.

کد نویسی سایت از نظر بازدیدکنندگان مخفی است و دیده نمی‌شود. متخصص بک اند از زبان‌های برنامه نویسی مثل PHP ,Python ,ASP برای طراحی وب سایت استفاده می‌کند.

شما عزیزان می‌توانید نمونه کارهای خلاقانه لناوا در طراحی سایت را در سایت لناوا (Lenava.ir) مشاهده کنید تا دقیقا ویژگی‌های یک وب سایت خوب را بشناسید. لناوا در تیم خود از تمام متخصص‌های مذکور و فراتر از آنها بهره می‌برد و می‌تواند اطمینان شما را بابت طراحی یک سایت ایده‌آل جلب کند.

انواع طراحی سایت چگونه انجام می‌شود؟

به طور کُل وب سایت‌ها به دو دسته داینامیک و استاتیک تقسیم می‌شوند.

طراحی سایت‌های استاتیک

در این نوع از سایت‌ها، برای هر صفحه از سایت یک فایل خاص در نظر گرفته می‌شود و هربار که صفحه باز می‌شود، اطلاعات فایل از سرور بازخوانی می‌شود و برای بازدید کننده به نمایش در می‌آید.

ادامه

طراحی سایت‌های داینامیک (پویا)

طراحی سایت‌های داینامیک به صورتی انجام می‌شود که صفحات سایت ثابت باشند اما محتوای آنها تغییر کند. ساختار صفحات داینامیک توسط اپلیکیشن‌های سرور ایجاد می‌شود.

ادامه

چرا باید کار طراحی سایت خود را به لناوا بسپاریم؟

تیم طراحی سایت لناوا با تجربه و رزومه فوق‌العاده در طراحی سایت‌های مختلف با کاربردهای متنوع، یک تیم تخصصی و حرفه‌ای است که می‌تواند در تمام امور مربوطه خدمات مشاوره محور و تکنیکال ارائه دهد.

نمونه کارهای لناوا در سایت موجود است و می‌توانید کیفیت هر کدام از آنها را بررسی کنید. اگر یک سایت با کیفیت و پُرکاربرد مثل نمونه‌های داخل سایت لازم دارید، با شماره تماس لناوا تماس بگیرید.

۰۲۱-۲۶۴۲۰۹۳۴

بهترین الهام برای طراحی سایت

برای اینکه بدانید چگونه سایت خود را طراحی کنید نیاز به اطلاعات بیشتری در مورد جزئیات و کُلیات داشته باشید. برای اینکار باید به یک منبع برای الهام و الگو نیاز دارید تا دقیقا بدانید برای طراحی یک سایت مناسب باید چه کارهایی انجام بدهید.

می‌توانید سایت‌های معروف و جذاب را بررسی کنید و ویژگی‌های آنها را بررسی کنید.

AwwwardsBehanceSite inspire

ویژگی‌های یک سایت مناسب چیست؟

علاوه بر عناصر اصلی طراحی سایت که قبلا ذکر کردیم، ویژگی‌ها و عملکردهایی هستند که سایت را کاربرپسند‌تر و زیبا می‌کند تا نظر کاربران جلب شده، به سمت هدف سایت حرکت کنند.

سازگاری

برای اینکه بتوانید بازدید خوبی کسب کنید و همچنین راحتی کاربران را ممکن سازید، باید سایت خود را با انواع موتورهای جستجو و سیستم‌ها سازگار کنید تا کسی به خاطر ناسازگاری سیستم از سایت شما محروم نشود.

فناوری

حرکت‌ها و ابزارهای جدید و ایجاد نوآوری در سایت باعث می‌شود سایت حرفه‌ای و پویا داشته باشید و از سایر سایت‌ها رقیب حداقل یک گام جلوتر باشید.

هدف طراحی سایت

اهداف طراحی یک سایت می‌تواند متفاوت باشد مثل اطلاع‌رسانی، اخبار، فروش و همچنین کاربرد‌های سازمانی از اهداف آن می‌تواند باشد. البته اگر دقت کنید موفق‌ترین سایت‌ها علاوه بر ایجاد رابط کاربری مناسب، محتوای سئوشده ایجاد می‌کنند تا بازدید و ترافیک سایت خود را بالا ببرند و اهداف خود را برای بر روی مشتریان اجرا کنند.

نویگیشن

معماری سایت، منوها، ابزارها، دسته‌بندی‌ها و … که در طراحی وب سایت با توجه به علاقه کاربران و همچنین اهداف سایت ایجاد می‌شوند. با ایجاد این عملکردها و ابزارها دسترسی به سایت راحت‌تر می‌شود و کاربر اصطلاحا سایت را پس نمی‌زند.

چندرسانه‌ای

محرک‌های ویدیویی و تصویری مرتبط با اهداف سایت کمک می‌کند کاربران راحت‌تر به اطلاعات سایت دسترسی داشته باشند و فهم راحت و سریع را ممکن می‌سازد. این کار باعث می‌شود کاربران وقت بیشتری را در سایت بگذارنند و یا حتی سایت شما را به علاقه‌مندی‌های خود اضافه کنند.

ایجاد تعامل با کاربران

با افزودن کادرهای تفسیر و نظرسنجی و یا امتیازدهی در طراحی سایت، می‌توانید مشارکت کاربران فعال را افزایش دهید. همچنین می‌توانید با استفاده از ایجاد پنل ثبت‌نام و پنل کاربری و ایجاد خبرنامه و کاربردهای ایمیل می‌توانید کاربران داخل سایت را به مشتری‌های خود تبدیل کنید.

طراحی وب سایت

در طراحی سایت روش نمایش اطلاعات و محتوا بسیار مهم است. بازدیدکننده همیشه سایتی را می‌پسندد که بتواند در آن در کمترین زمان ممکن اطلاعات مورد نیاز خود را پیدا کند و خسته هم نشود. نه تنها اطلاعات واردشده در سایت باید کاربردی باشند، بلکه باید با کمترین کلیک و راحت‌ترین روش بتوان به این اطلاعات دسترسی داشت. این کار با ایجاد یک چیدمان مناسب برای سایت امکان‌پذیر خواهد بود.

برای کاربران سرعت لود شدن سایت بسیار مهم است و اگر یک سایت با سرعت کمی بارگیری شود ممکن است مخاطبان آن صفحه را در نظر نگیرند و از آن خارج شوند؛ چرا که کند بودن یک سایت باعث کسل‌کننده شدن آن می‌شود و کاربران به این طریق احساس می‌کنند سایت بی‌کیفیت بوده و ارزش خاصی ندارد.

یک سایت خوب باید عدم نفوذپذیری مناسبی داشته باشد و اطلاعات شرکت شما و همچنین اطلاعات کاربران در سایت باید محفوظ باشد. رعایت یک سری نکات امنیتی که طراحان وب بیشتر با آن آشنا هستند بسیار مهم است. مثلا گواهینامهSSL یکی از دستورالعمل‌هایی است که باید در طراحی وب سایت در نظر گرفته شود.

همانطور که گفتیم برای ایجاد بهترین محتوا که ترافیک ورود به سایت را افزایش دهد، به یک متخصص سئو نیاز دارید که محتوا را طوری طراحی کند که در صفحات گوگل سایت شما رتبه خوبی داشته باشد. اگر طراحی سایت شما بهترین گرافیک، قالب و … را داشته باشد هیچ ارزشی ندارد و این موارد تاثیری در بازدهی سایت شما ندارد.
بنابراین طراحی محتوا سایت باید به طوری باشد که سایت شما در برخی از کلمات در صدر گوگل باشد و نتایج خوبی ارائه کند. باید توجه داشته باشید موتورهای جستجو مثل گوگل محتوای شما را با استفاده از هوش مصنوعی تشخیص می‌دهند و طراحی محتوا باید طوری باشد که مطابق استانداردهای موتورهای جستجو باشد.

یک سایت با طراحی مناسب باید سطح دسترسی کاربران و مدیران را همانگونه که ایجادکننده سایت می‌خواهد تعریف کند و همه اطلاعات را در دسترس همگان قرار ندهد. این ویژگی تقریبا برای همه سایت‌های معتبر مهم است و حتما در پروژه طراحی وب باید مورد توجه قرار گیرد.

یک سایت می‌تواند بهترین ابزار برای تبلیغ و بازاریابی باشد و به تنهایی فروش کسب و کارها را بگردانند. با استفاده از یک وب سایت می‌توان به راحتی محصولات کسب و کار را به مخاطبان معرفی کرد و آنها را از جدیدترین تغییرات محصولات مطلع کرد، یا حتی نظرات و بازخوردهای مشتریان را نیز ثبت کرد.

همچنین به غیر از کسب و کارها، سازمان‌ها و گروه‌های علمی و درکُل کسانی که می‌خواهند اطلاعاتشان را به دست مخاطبان برسانند، سایت‌ها بهترین راهکار هستند. با این کار کاربران می‌توانند بدون اینکه مراجعه حضوری یا تلفنی داشته باشند، اطلاعات مورد نیازشان را کسب کنند؛ با این کار هم تعداد کاربران افزایش می‌یابد و ترافیک مشتریان افزایش می‌یابد و هم مشتریان راحت‌تر به نیازهای خود می‌رسند.

اما برای اینکه بهترین نتیجه و بازده را از ایجاد سایت داشته باشیم باید ویژگی‌هایی را برای سایت خود در نظر بگیریم تا هزینه‌هایی که برای ایجاد و نگهداری سایت خود می‌کنیم هدر نرود. ویژگی‌های اصلی یک سایت خوب شامل:

کاهش هزینه‌ها

بهترین راه برای رشد و توسعه درآمدهای کسب و کار شما آن است که با وجود افزایش درآمد و بازدهی هزینه‌ها را کاهش دهید. علاوه بر این با توجه به پیشرفت و توسعه اینترنت در عصر دیجیتال، باقی ماندن در بازار کسب و کار ورود به اینترنت است.
طراحی یک وب سایت متناسب با نیازهای شما بهترین راه برای کاهش هزینه‌هاست؛ به طوری که نیازی به استفاده از روش‌های قدیمی برای بازاریابی و تبلیغات ندارید و حداکثر چند میلیون تومان صرف ایجاد و نگهداری سایت می‌کنید که در برابر مزایای مالی که برای شما ایجاد می‌کند واقعا قابل توجه نیست.
طراحی وب‌سایت علی‌رغم کاهش هزینه‌ها باعث رشد کسب وکار شما مطابق با تغییر نیازهای بازار می‌شود و اگر سایت شما به خوبی طراحی شده باشد، هر روز مشتریان بیشتری جذب می‌کند و درآمد شما را افزایش می‌دهد.

سهولت دسترسی

با توجه به اینکه زندگی مردم در این روزها بسیار پرمشغله است و افراد به دنبال روش‌های آسان برای انجام امور خود می‌باشند، بهترین کار استفاده از اینترنت برای انجام امور است. قوانین زیادی در مورد فضای مجازی اجرا می‌شوند که باعث شده اعتماد مردم به این فضا بیش از پیش اعتماد داشته باشند.
بنابراین شما می‌توانید با طراحی سایت، خدمات و محصولات خود را به تعداد کاربران بی‌نهایت اینترنت به فروش برسانید و کسب و کار خود را به طور موثری توسعه دهید. حتی کسانی که تشکیلات دفتری بزرگی نیز دارند به زودی متوجه خواهند شد که برای رشد و توسعه در بازار نوین نیاز دارند در اینترنت نیز کسب و کار خود را ایجاد کنند تا از رقبا پیشی بگیرند و از عصر نوین جا نمانند.
حال که امکانات دفتری و سازمانی در اختیار بسیاری از کسب و کارها نیست بهترین راه طراحی وب سایت‌های با کیفیت برای استفاده از حجم انبوه مشتری‌های اینترنتی است.

بازاریابی گسترده

همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم بازاریابی در سایت‌ها بسیار کم‌هزینه‌تر و به صرفه‌تر از هر نوع بازاریابی دیگر است. شما می‌توانید با بهره‌گیری از سئو که بسیار موثر است از تبلیغات اینترنتی که مخاطبان بیشتری نیز دارد استفاده کنید. همچنین از طریق ایجاد محتوا سئوشده مرتبط با کسب و کار خود، می‌توانید مخاطبان بیشتری را نیز جذب کنید و سهم بیشتری از بازار داشته باشید.

افزایش اعتبار:
با طراحی سایت برای کسب و کارتان می‌توانید اعتبار خود را بین رقبا افزایش دهید. به طوری که هر کاربری از سایت شما بازدید می‌کند بیشتر با برند و نام تجاری شما آشنا می‌شود و حتی می‌توانید از سایت به عنوان یک ایجادکننده برند استفاده کنید؛ یعنی حتی اگر برند شخصی هم ندارید، می‌توانید آن را به وسیله سایت خود توسعه دهید. البته نکته‌ای که وجود دارد آن است که کاربر باید با واقعیات شرکت یا سازمان شما آشنا شود نه اینکه چیزهایی را ببیند که اصلا وجود ندارند. سعی کنید از محتوای مرتبط با کسب و کار خود برای ایجاد سایت استفاده کنید.

به‌روزرسانی اطلاعات

همانطور که اشاره کردیم با ایجاد یک وب سایت می‌توانید مشتری‌های خود را از تغییرات ایجادشده محصول و یا کسب وکار خود مطلع کنید. برای این کار در فضای فیزیکی، باید هزینه زیادی را صرف آگهی و بیلبورد و تابلو بکنید که بسیار مشکل است. اما در وب سایت می‌توان با این کار اطلاعات مشتریان را از امور خود به‌روز نگه داشت و در نهایت فروش و ارائه خدمت را افزایش داد.

تسهیل ارائه خدمات

اگر بخواهید محصولی را بفروشید باید اطلاعات مربوط به آن را نیز به مشتریان ارائه کنید. اینکار در حالت معمول با ارائه کاتالوگ و تبلیغات صورت می‌گیرد که بسیار کم بازده است.
اما اگر بخواهید با استفاده از وب سایت این کار را انجام دهید، به راحتی مقالات مربوط به محصولات را آپلود می‌کنید و اطلاعات مربوط به محصولات را ارائه می‌کنید. همچنین با ایجاد بخش نظرخواهی یا پرسش و پاسخ می‌توانید نظر مشتریان را بدانید.

مزایای همیشگی

ایجاد وب سایت خدمات و مزایای مادام‌العمری برای شما ایجاد می‌کند؛ مثلا اگر در فضای فیزیکی قصد تبلیغ داشته باشید، این تبلیغات برای مدت محدودی می‌تواند برای شما کاربرد داشته باشد اما در یک وب سایت دائما می‌توانید تبلیغ کنید.

علاوه بر مزایایی که ذکر شد، می‌توانید ابزارها و تکنیک‌هایی در طراحی سایت خود استفاده کنید که باعث می‌شود سایت بیش از پیش به اهداف شما نزدیک شود و کسب وکار شما را ارتقا دهد. همچنین با ارتقای سایت خود  می‌توانید همیشه به‌روز باشید و از رقبا عقب یک گام جلوتر باشید.

نظرات