۰۵فروردین

سیتریکس (CITRIX) و مزایای آن

Written by in تکنولوژی, سیتریکس, نرم افزار

سیتریکس ، یک شرکت نرم افزاری چند ملیتی آمریکایی است که مجازی سازی سرورها، نرم افزارها، دسکتاپ و شبکه، سرویس SaaS (نرم افزار به عنوان سرویس) و تکنولوژی های رایانش ابری (Cloud Computing) را ارائه می کند.

این نرم افزار به‌عنوان بهترین پلتفرم مجازی سازی دسکتاپ و نرم افزار توانسته از رقبای خود یعنی VMware Horizon و Microsoft RDS پیشی بگیرد. بنابراین کاربرد این نرم افزارپیاده سازی راهکار مجازی سازی دسکتاپ و نرم افزار در زیرساخت شبکه سازمان است.

با این برنامه به همراه تکنولوژی ترمینال سرویس مایکروسافت، می توانید تمامی نرم افزارهای تحت ویندوز و یا حتی تحت وب خود را بصورت متمرکز و مجازی در هر زمان و هر مکان در اختیار کاربران خود بگذارید.

این برنامه بدون نیاز به هرگونه تغییر در سورس برنامه ها و یا ایجاد تغییر در ساختار فعلی نصب و ارتباطات شبکه ای ، قسمت کلاینتی برنامه های سرور/کلاینتی را کاملا حذف میکند و کاربران تنها با داشتن یک مرورگر میتوانند برنامه ها را اجرا کنند. این برنامه از سرویس ترمینال سرور ویندوز مایکروسافت برای تحقق چنین امری استفاده می نماید.

برای مشاهده اطلاعات بیشتر درباره محصول سیتریکس کلیک کنید.

مزایای سیتریکس:

موارد استفاده با توجه به ویژگی های مهم سیتریکس چون امنیت بالا، رمزنگاری ارتباط ها، ایجاد تانل بین کلاینت و سرور، چند پلتفرمی بودن آن، سرعت بالای اجرا نرم افزار ها و همچنین کیفیت اجرای نرم افزار ها می‌باشد.

متمرکز کردن برنامه ها و بانک های اطلاعاتی در مراکز کامپیوتر (دیتا سنترها) هزینه نگهداری و کنترل دسترسی ها را بطور چشم گیری کاهش میدهد.

برخی از مهمترین محصولات سیتریکس:

مهمترین محصول سیتریکس، Citrix XenApp And XenDesktop یا نام جدید آن ها Citrix Virtual Apps and Desktops می‌باشد. در ایران این نرم افزار به یکی از راهکار های ارائه کننده مجازی سازی نرم افزار تبدیل شده است.

۱-دسکتاپ ها و نرم افزارها

دسته ای از نرم افزارهای این شرکت درباره دسکتاپ ها و نرم افزارها هستند. این ابزارها، امکان دسترسی به دسکتاپ های ویندوز و نرم افزارها را به صورت مستقل و بدون توجه به تجهیزات فراهم می کند. نرم افزار Citrix XenApp عملیات مجازی کردن نرم افزارها را انجام می دهد. برخی از نرم افزارهای سیتریکس که  امکان مجازی سازی دسکتاب را دارد می توان به Citrix XenDesktop , Citrix VDI-in-a-Box , Citrix XenClient اشاره کرد.

درباره XenDesktop:

با استفاده از تکنولوژی XenDesktop سازمان‌ها و شرکت ها قادر به متمرکز نمودن برنامه‌ها و اطلاعات در دیتاسنتر می‌باشند. فعالیت‌هایی همچون Log نمودن فعالیت‌ها به صورت جامع، گزارش‌گیری و ممیزی (Audit) را امکان‌پذیر نموده و موجب سهولت در پیاده‌سازی الزامات مربوط به حریم خصوصی، سازگاری و مدیریت ریسک می‌گردد.

XenDesktop بدون نیاز به درگیر نمودن کاربر با اقدامات پیچیده امنیتی، کارمندان را قادر می‌سازد تا بر روی هر دستگاهی تجربه‌ای ساده و هماهنگ برای دسترسی به دسکتاپ، برنامه‌ها و اطلاعات داشته باشند. امکان کاهش هزینه‌ها در صورت پیاده‌سازی Skype همراه با XenDesktop، تنها یکی از پرکاربردترین موارد استفاده از XenDesktop می‌باشد.

برخی دیگر از مزایایXenDesktop :

 • منعطف بودن
 • امنیت بالای داده ها
 • نفوذ پذیری کم
 • تکنولوژی HDX و تجربه کاربری عالی
 • مدیریت ارزان و آسان

۲دسکتاپ به عنوان سرویس (Daas):

در ابتدا باید عرض کنم که DaaS مخفف کلمات Desktop as a Service می باشد. با استفاده از این تکنولوژی تامین کنندگان میتوانند سرویس دسکتاپ و نرم افزارهای اختصاصی شرکت خود را به مشتریان خود ارائه دهند. این نرم افزارها شامل Worx  Mobile App  برای ایمیل های امن و مرورگرها و همچنین اشتراک گذاری فایل ها ،و نرم افزار Citrix Workspace suite  برای فضاهای کاری قابل حمل مانند تلفن همراه است.

قابلیتهای DaaS متکی بر مجازی سازی دسکتاپ بوده و شامل مدیریت تسهیلاتی مانند کامپیوتر های رومیزی ، لپ تاپ ها و thin clients ها می شود که با استفاده از یک رابط کنترلی کاربر و یا با استفاده از دیوایس های اختصاصی درخواست های سرویس ابر را برای کاربران و سازمان ها در سرتاسر جهان انتقال می دهد.

مزایای DaaS عبارتند از:

 • انتقال آسان به پلتفورم های بالاتر
 • کاهش چشمگیر در هزینه ها
 • پیاده سازی ساده تر
 • توانایی بازیابی سوانح احتمالی
 • امکان استفاده از اتصالات اضطراری
 • افزایش کارایی و عملکرد شبکه
 • امکان سفارشی سازی سیستم
 • قابلیت اطمینان و امنیت اطلاعات 

گـروه مهندسـی لنــاوا با سابقه طولانی در امر پیاده سازی و راه اندازی محصولات شرکت سیتریکس در ایران و ارائه مشاوره‫ های فنی در اجرای پروژه‫ های مختلف، خدمات نصب و راه اندازی و پشتیبانی در کنار شما خواهد بود.