۱۸فروردین

اسکایپ سازمانی (Skype for Business) چیست؟

Written by in تکنولوژی

اسکایپ سازمانی چیست؟

نرم افزار  Skype for Business یا اسکایپ سازمانی که پیش از این به Microsoft Lync Server معروف بود، نرم افزاری کارآمد و مفید در جهت ارتباط بین کاربران درون سازمانی و برون سازمانی می باشد که توسط شرکت مایکروسافت ارائه شده است. با استفاده از این سرویس شما می توانید با همکارنتان صرف نظر از مکان فیزیکی یا موقعیت زمانی به تعامل بپردازید. از اسکایپ می‌توان به صورت ابری، غیر ابری و یا ترکیبی از هر دو استفاده کرد. امکان اجرای کلاینت‌ها در سیستم عامل‌های ویندوز، دستگاه‌های اندروید و iOS وجود دارد. 

اسکایپ را می‌توان به صورت یک محصول مجزا و یا به عنوان بخشی از مجموعه‌ی نرم‌افزارهای آفیس ۳۶۵ لایسنس کرد و در سرویس ابری معروف به Skype for Business Online یا در سرور غیر ابری معروف به Skype for Business Server از آن استفاده کرد.

چرا اسکایپ سازمانی محبوب و پرطرفدار است؟

یکی ازمهمترین دلایل محبوبیت و ارزش تجاری داشتن Skype for Business قابلیت ارائه آن بر روی کلیه دیوایس ها اعم از کامپیوتر ، لپ تاب و گوشیهای موبایل با هر سیستم عاملی  android  و iOS و windows phone می باشد که این امر باعث شده که شما همیشه و در هر شرایطی قابل دسترس باشید و بتوانید از امکانات آن بهره مند شوید همچنین از لحاظ اقتصادی تنها با راه اندازی Skype for Business از مزایای صوت و تصویر ،text  و تماس تلفنی در یک پکیج برخوردار خواهید شد.

از امکانات این سرویس ارتباطاتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پیام فوری متنی
  • ارتباط از طریق صوت و تصویر
  • انتقال فایل
  • اشتراک گزاری صفحه نمایش
  • قابلیت رای گیری
  • آرشیو کردن
  • ارتباط از طریق تلفن همراه

مقایسه‌ی Skype for Business با اسکایپ شخصی

مایکروسافت در سال ۲۰۱۱ مالکیت نسخه‌ی شخصی اسکایپ را از آن خود کرد. بعد از خرید اسکایپ توسط مایکروسافت، شباهت زیاد کاربردهای آن با Microsoft Lync آشکار شد. تنها تفاوت اصلی این دو سرویس این بود که اسکایپ به عنوان یک سرویس عمومی و جهانی تعریف شده بود ولی Lync برای کاربردهای سازمانی ساخته شده بود. برند Microsoft Lync در سال ۲۰۱۵ به Skype for Business یا اسکایپ سازمانی تغییر یافت. از این رو مایکروسافت به درستی در نسخه جدید نام Lync را به Skype for Business تغییر داد.

اسکایپ شخصی یک سرویس تعاملی است که امکان تماس تلفنی، تصویری و نوشتاری (چتی) را در سراسر دنیا فراهم می کند. با داشتن این نرم افزار شما می توانید با هر شخصی که ID او را داشته باشید ارتباط تصویری، صوتی و نوشتاری برقرار کنید. همچنین امکان تشکیل یک ویدیو کنفرانس نیز فراهم می باشد.

اسکایپ رایگان است اما کارکرد آن محدود بوده و پشتیبانی از سازمان‌ها را ارائه نمی‌کند. بنابر گفته‌ی مایکروسافت نسخه‌ی شخصی اسکایپ مناسب کسب‌وکارهایی است که کارکنان آن به کمتر از ۲۰ نفر می‌رسند. این نسخه از اسکایپ زمانی که هر دو کاربر این برنامه را نصب کرده باشند رایگان است. برقراری ارتباط با کاربران غیر اسکایپی مستلزم پرداخت کارمزدهایی است که می‌توان آن‌ها را به ازای هر تماس و یا از طریق اشتراک ماهانه پرداخت کرد.اگر کارکنان کسب ‌و کاری به بیش از ۲۰ نفر برسند، در این صورت پیشنهاد مایکروسافت این است که از Skype for Business استفاده شود.

هرچند که هردوی این نسخه‌ها در سرورهای مختلفی اجرا می‌شوند، اما طراحی داشبورد آن‌ها شبیه به هم است. اتصال اسکایپ یکی از امکانات این پلتفرم است که کاربران به کمک آن می‌توانند کاربران اسکایپ را جستجو کرده و آن‌ها را به لیست خود اضافه کنند. این دو نسخه به صورت پیش‌فرض به یکدیگر وابسته نیستند.

اسکایپ سازمانی با ایمیل سرور اکسچنج کار می کند. از این رو امکان کنترل و مدیریت تعاملات در اختیار شماست و با جابه جایی نیروها سوابق تعاملات آنها از بین نمی رود.

گروه مهندس لناوا ارائه دهنده خدمات Skype for Business می باشد. اگر در نصب و پیاده سازی نرم افزار Skype for Business برای شرکت خود نیاز به مشاوره دارید می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.