اتوماسیون اداری چیست؟
۱۱اسفند

اتوماسیون چیست؟ | اتوماسیون اداری چیست؟

Written by in تکنولوژی

در این مقاله درباره اینکه اتوماسیون چیست؟، اتوماسیون اداری چیست؟ و ویژگی های شاخص اتوماسیون اداری صحبت خواهیم کرد پس در ادامه همراه ما باشید.

اتوماسیون چیست؟

اتوماسیون (Automation) طیف گسترده ای از فناوری ها را توصیف می کند که دخالت انسان در فرآیند ها را کاهش می دهد. این اتوماسیون ها عبارتند از :

  • اتوماسیون فرآیند های کسب و کار (business process automation (BPA))
  • اتوماسیون فناوری اطلاعات (IT automation)
  • برنامه های شخصی مانند اتوماسیون خانگی و …

انواع اتوماسیون

اتوماسیون های اداری اولیه

این اتوماسیون های اداری کارهای ساده و اولیه را انجام می دهند و آنها را خودکار می کنند. این سطح از اتوماسیون در مواردی مانند دیجیتالی کردن کارها با استفاده از ابزارهایی برای ساده کردن و متمرکز کردن وظایف معمول است. به عنوان مثال استفاده از یک سیستم پیام رسانی مشترک به جای داشتن اطلاعات در دیتابیس های جداگانه. مدیریت فرآیند کسب و کار (BPM) و اتوماسیون فرایند رباتیک (RPA) انوع اتوماسیون های اداری اولیه هستند.

اتوماسیون فرایند

اتوماسیون فرایند، فرایندهای تجاری را برای یکنواختی و شفافیت مدیریت می کند. معمولا توسط نرم افزارهای اختصاصی و برنامه های تجاری مدیریت می شود.

استفاده از اتوماسیون فرایند می تواند بهره وری و کارایی سازمان ها را در کسب و کار افزایش دهد. همچنین می تواند بینش جدیدی در مورد چالش های تجاری ارائه دهد و راه حل های بهتری پیشنهاد دهد. فرایند کاوی و اتوماسیون گردش کار انواعی از اتوماسیون فرایند هستند.

اتوماسیون یکپارچه سازی

در اتوماسیون یکپارچه سازی ماشین ها می توانند وظایف انسان را تقلید کنند و زمانی که انسان ها قوانین ماشین را تعریف کردند، اقدامات را تکرار کنند. “کارگر دیجیتالی” مثالی از این اتوماسیون می باشد. در سال های اخیر، مردم کارگران دیجیتالی را به عنوان ربات هایی نرم افزاری تعریف کرده اند که برای کار با انسان برای انجام وظایف خاص آموزش دیده اند. آنها مجموعه خاصی از مهارت ها را دارند و می توان آنها را برای کار در تیم استخدام کرد.

اتوماسیون هوش مصنوعی (AI)

پیچیده ترین سطح اتوماسیون، اتوماسیون هوش مصنوعی (AI) است. افزودن هوش مصنوعی به این معنی است که ماشین ها می توانند یاد بگیرند و براساس موقعیت هایی که در گذشته با آن مواجه شده اند و تحلیل کرده اند تصمیم بگیرند. به عنوان مثال، در خدمات مشتری، دستیاران مجازی با قدرت می توانند هزینه ها را کاهش دهند و در عین حال هم مشتریان و هم عوامل انسانی را توانمند می سازند و یک تجربه بهینه از خدمات مشتری ایجاد می کنند.

لازم به ذکر است که اتوماسیون در بخش بانکی نیز گسترش پیدا کرده است. پیچیدگی اتوماسیون ها می تواند از کنترل های ساده شامل خاموش و روشن کردن تا الگوریتم های سطح بالای چند متغیره متفاوت باشد.

اتوماسیون اداری چیست؟

اتوماسیون اداری به نرم افزارهای کامپیوتری متنوعی گفته می شود که برای ایجاد، جمع آوری، ذخیره، دستکاری و انتقال اطلاعات اداری مورد نیاز برای انجام کارهای اساسی به صورت دیجیتالی استفاده می شود. ذخیره سازی داده های خام، انتقال الکترونیکی، مدیریت اطلاعات کسب و کار الکترونیکی، فعالیت های اساسی یک سیستم اتوماسیون اداری را تشکیل می دهند. اتوماسیون اداری به بهینه سازی یا خودکار سازی رویه های اداری موجود کمک می کند.

خدمات اتوماسیون اداری چیست؟

استفاده از مجموعه ای مکرر از فرایند ها می تواند خطاهای انسانی را کاهش دهد و سبب بهبود و ارتقای کارایی فناوری اطلاعات شود. انواع خدمات اتوماسیون های اداری فناوری اطلاعات عبارتند از :

مدیریت محتوا

در خدمات مدیریت محتوا، محتواهای تجاری ضبط، ذخیره، فعال، تجزیه و تحلیل خودکار می شود.

پردازش اسناد

در خدمات پردازش اسناد، هوش مصنوعی و یادگیری عمیق را برای ساده سازی پردازش اسناد تجاری ترکیب می کنند.

مدیریت اسناد

راه حل های مدیریت اسناد اطلاعات را از اسناد دیجیتال ضبط، ردیابی و ذخیره می کنند.

اتوماسیون گردش کار

راه حل های اتوماسیون گردش کار از منطق مبتنی بر قوانین برای انجام وظایف بدون محدودیت و بدون تعامل انسانی استفاده می کنند.

مدیریت تصمیم گیری

راه حل های مدیریت تصمیم گیری، تصمیمات تجاری را از یادگیری ماشین مدل سازی، مدیریت و خودکار می کنند.

نقشه برداری فرایند

راه حل های نقشه برداری فرایند می توانند با شناسایی تنگناها و فعال کردن همکاری بین سازمانی، عملیات را بهبود بخشند.

در شرکتهایی که مطابق استاندارد های ایزو رفتار می کنند و اتوماسیون مدیریت ارتباطات سازمانی دارند، فرمها و فرآیندهای داخل سازمان مستند می شوند. این فرم ها با کدهای مشخص و ساختارهای اطلاعاتی کامل تحلیل و پیاده سازی می شوند. این فرم ها نظم سازمانی را ایجاد می کنند و دلیلی برای افزایش بهره وری پرسنل می شوند. برای پیاده سازی بهینه آنها، به نرم افزار مناسب نیاز داریم که اجازه طراحی فرمهای دلخواه سازمانی را به ما بدهند.

علاوه بر این به موتور گردش کار نیاز است تا بتواند این فرم های اداری را در سطح سازمان به صورت الکترونیکی به گردش بیاندازد. با این کار هوشمندی را با پیاده سازی انواع شرطها در فرآیندها وارد می نماید. این نرم افزار ها اصطلاحا نرم افزار فرم ساز و موتور گردش کار Form Generator & Work Flow Engine نام دارند. شرکت لناوا یکی از بزرگترین ارایه دهنده های اتوماسیون اداری در کشور می باشد.

ویژگیهای شاخص نرم افزار اتوماسیون اداری شرکت افرا چیست؟

  • افزایش بهره وری پرسنل و بهبود کار تیمی، پیاده سازی فرآیندهای ایزو و افزایش نظم سازمانی با استفاده از نرم افزار فرم ساز و موتور گردش کار و فرایندهای سازمانی و نظارت و کنترل دقیق روی آنها
  • افزایش دقت، سرعت، بهره وری و کاهش چشمگیر خطای انسانی در سازمانی مدرن و به روز
  • کاهش هزینه‏ های ریالی و زمانی ناشی از اجرای فرایندها بصورت غیر مکانیزه و افزایش نظم سازمانی
  • انعطاف پذیری و پیاده سازی دقیق فرآیند‏های سازمانی با نرم افزار فرم ساز و مدیریت گردش کار، کاربر پسند.
  • نرم افزار اتوماسیون اداری افرا مبتنی بر وب میباشد و قابل اجرا و پیاده سازی بر روی گوشی و تبلت می باشد.

اتوماسیون فرآیندهای الکترونیکی افرا با قابلیت ارتباط به سایر بانک های اطلاعاتی و نرم افزارهای سازمان شما منطبق می گردد. این موتور فرایند ساز  توسط تیم نرم افزاری گروه مهندسی لناوا تولید و توسعه یافته است.

شرکت بزرگ سینره تولید کننده محصولات آرایشی بهداشتی یکی از سازمان هایی است که از این اتوماسیون اداری قدرتمند استفاده می کند.

در این مقاله ما درباره اینکه اتوماسیون اداری چیست صحبت کردیم و منتظر نظرات و پیشنهادات شما در این حوزه هستیم.

شما عزیزان برای دریافت اطلاعات بیشتر راجع به اتوماسیون اداری می توانید مقاله “اتوماسیون اداری” ما را مطالعه بفرمایید.


آخرین اخبار
قبلی بعدی